ENERGETSKA AGENCIJA ZA PODRAVJE nas je, v okviru EVROPSKEGA PROJEKTA OCR, povabila v
Šolo v naravi v Zalakaroš na Madžarskem,
z naslovom MODERNA JAVNA RAZSVETLJAVA KOT UČNO OKOLJE
Šola v naravi je bila organizirana 9. in 10. aprila 2014 za 1.A in 2.A naravovarstveni tehnik
Energetska agencija za Podravje je povabila dijake in profesorje naše šole, da se udeležijo šole v naravi, kjer so imeli možnosti spoznati način obratovanja in regulacije javne razsvetljave ter preučevati vplive razsvetljave na okolje.
V ta namen je Energetska agencija za Podravje organizirala brezplačen avtobusni prevoz izpred naše šole do mesta Zalakaroš na Madžarskem.
PROGRAM
8.15 | Odhod izpred šole |
8.15 – 10.00 |
Dijaki se na avtobusu seznanijo z osnovnimi informacijami o Madžarski in predvsem načinu dela in življenja v obmejnem pasu B. MIRT, profesorica, ENERGAP |
10.00 – 10.15 | Prihod v Zalakaroš in malica |
10.15 | Pozdrav s strani predstavnikov mesta Zalakaroš in Vašvar |
10.15 – 11.15 |
Predavanje o pomenu javne razsvetljave, varčni razsvetljavi, vplivih na okolje s stališča osvetljenosti in emisij ogljikovega dioksida dr. V. KRMELJ, energetski strokovnjak, ENERGAP |
11.15 – 12.15 |
Seznanitev z računalniškim programom regulacije in nadzora javne razsvetljave, pomenu in učinkih razsvetljave na okolje Reševanje učnih listov na temo varčne rabe energije in emisij ogljikovega dioksida B. MIRT, profesorica, D. KOSI, svetovalec, ENERGAP |
12.15 – 12.45 | Ogled javne razsvetljave na terenu in razprava o rezultatih |
12.45 | Odhod iz mesta Zalakaroš |
12.45 – 14.30 |
Na avtobusu - seznanitev dijakov s primeri dobre prakse na področju javne razsvetljave v Sloveniji dr. V. KRMELJ, ENERGAP |
14.30 | Prihod do šole |
Operacija se je sofinancirala iz Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru operativnega programa Slovenija-Madžarska 2007-2013.
V okviru Evropskega teritorialnega sodelovanja je čezmejnemu sodelovanju med Republiko Slovenijo in Republiko Madžarsko namenjen Operativni program Slovenija – Madžarska 2007-2013. Glavni cilj kohezijske politike Evropske unije je povečanje ekonomske in socialne kohezije držav članic z namenom spodbujanja skladnega, uravnoteženega in trajnostnega razvoja Skupnosti ob hkratnem zmanjševanju gospodarskih, socialnih in teritorialnih neskladij.
Na evropski ravni je za Evropsko teritorialno sodelovanje (cilj 3) skupno namenjenih 2,52 % vseh kohezijskih sredstev oziroma 7,75 milijarde evrov. Od tega je največ, in sicer 73,86 % sredstev oz. 5.576 milijarde evrov iz cilja Evropskega teritorialnega sodelovanja namenjenih čezmejnemu sodelovanju, 20,95 % oz. 1.582 milijarde evrov transnacionalnemu sodelovanju ter 5,19 % oz. 392 milijonov evrov medregionalnemu sodelovanju.
Cilj Evropsko teritorialno sodelovanje za programsko obdobje 2007-2013 preko Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) svojo pomoč osredotoča na tri glavna področja sodelovanja:razvoj čezmejnih gospodarskih, socialnih in okoljskih dejavnosti s pomočjo skupnih strategij za trajnostni teritorialni razvoj;krepitev transnacionalnega sodelovanja s pomočjo dejavnosti na področju prednostnih nalog Skupnosti in spodbujanje integriranega teritorialnega razvoja; povečanje učinkovitosti regionalnih politik s spodbujanjem medregionalnega sodelovanja z izmenjavo izkušenj na ustreznem teritorialnem nivoju.
Projekt »OCR« (Implementacija naprednih tehnologij varstva okolja in kreativno raziskovanje na prostem), je bil triletni projekt programa čezmejnega sodelovanja Slovenija – Madžarska 2007-2013. V projektu je sodelovalo 5 projektnih partnerjev iz dveh držav: Energetska agencija za Podravje, Univerza v Mariboru, Občina Starše, mesto Zalakaros in Prostovoljno Gasilsko društvo mesta Vasvar.
V okviru projekta se je zgradilo multifunkcijsko omrežje, ki bo poleg izobraževanja na prostem omogočalo tudi izobraževanje na daljavo. S projektom so lokalne skupnosti spremenili v raziskovalno okolje, kar so v izbranih območji bistveno povečalo pretok raziskovalcev tako v čezmejnem smislu, kot tudi v smislu dotoka raziskovalcev iz ostalih držav.
Namen projekta je bil preko čezmejnega delovanja doseči boljše pogoje za bivanje prebivalcev, urediti možnost izobraževanja na prostem, omogočiti raziskovalcem pogoje izobraževanja ter vzpodbujati čezmejno sodelovanje strokovnjakov iz Madžarske in Slovenije. Hkrati so se v okviru kreativnega izobraževanja na prostem izobraževali strokovnjaki iz obeh sodelujočih držav, kot tudi strokovnjaki iz celotnega sveta.
Splošni cilj je bil povečanje izmenjave kadrov, znanja, izkušenj in primerov dobrih praks ter vključenost v raziskovalno dejavnost šol in lokalnega okolja. S tem omogočiti ozaveščanje prebivalcev na tem čezmejnem prostoru, da je to področje inovativno, zdravo in naravno dragoceno za življenje in delo.
Energetska agencija za Podravje, v sodelovanju z Univerzo v Mariboru, občino Starše in mestoma Zalakaroš in Vašvar na Madžarskem, je izvajala projekt, katerega namen je povezati napredne tehnologije na področju javne razsvetljave in varovanja okolja z izkustvenim učenjem. V mestu Zalakroš in Staršah smo zamenjali stare, neučinkovite svetilke z novimi, energetsko varčnimi. Hkrati je bil nameščen sistem nadzora in regulacije, ki omogoča reguliranje, spremljanje delovanja in preverjanje vplivov s pomočjo modernih komunikacijskih sistemov – interneta, telefona ali tabličnih naprav.
V okviru šole v naravi so dijaki spoznali prednosti energetsko varčnih svetilk in nove sisteme reguliranja in nadzora preko interneta. Sami so lahko preverili kako delujejo svetilke, kako vplivamo na njihovo rabo energije in osvetlitev ter čas delovanja. Na podlagi realnih podatkov iz sistema, do katerega bodo lahko vstopali preko interneta, so s pomočjo učnih listov preračunavali prihranke energije, osvetljenost in emisije ogljikovega dioksida. Seznanjeni so tudi s stroški javne razsvetljave in nevarnostmi za ljudi in živali zaradi preosvetljenosti krajev. Dijaki so prejeli informativna gradiva na to temo. Javno razsvetljavo so si ogledali tudi na terenu.
dr. Vlasta KRMELJ, univ.dipl.inž, direktorica
Organizirala: Tatjana Đurasovič, prof.