Na informativnih dnevih so letos dijaki obiskovalcem prikazali delček tega, kar se učijo in delajo na šoli v okviru programa naravovarstveni tehnik.
Glavne teme predstavitve so bile zemlja, voda, lesna biomasa, hoteli za žuželke, problem plastike in rešitve za njo.
Najprej so Luka K., Martin, Lučka in Lan predstavili kakšne razlike so med glinenimi in peščenimi tlemi ter kupljenim substratom glede vpojnosti in prepustnosti za vodo.
Martin in Lučka sta predstavila v kakšne namene vsakodnevno uporabljamo plastiko in kakšne posledice se pojavljajo v naravi zaradi tega. Na koncu je Martin pokazal nekaj idej dijakov, kako lahko plastiko nadomestimo z drugimi materiali, ki manj obremenjujejo okolje.
Zala nam je pokazala nekaj preprostih primerov, kako lahko sami naredimo različne tipe hotelov za žuželke. Seveda ni pozabila povedati zakaj je tako pomembno, da ohranjamo žuželke.
Martin nam je predstavil najpomembnejši obnovljiv vir v Sloveniji - biomaso. Pokazal nam je najpogostejše avtohtone drevesne vrste slovenskih gozdov. za konec nam je pokazal v kakšni obliki jih lahko uporabljamo za kurjavo.
Rok in Luka P. sta s poskusom pokazala kje vse se nahaja vodo in koliko jo je. Na koncu smo lahko videli, kako malo pitne vode imamo še na razpolago na Zemlji.
Luka K., Martin in Lan so predstavili poskus pri katerim so pokazali, da pri analizah uporabljamo tudi elektronske naprave. Z oksimetrom in Vernier-jem so predstavili, kako merimo kisik v tekočih vodah.
Za konec so dijaki pripravili predstavitev o tem kaj je virtualna voda. Obiskovalci pa so morali s pomočjo tablic, na katerih so bili različni pridelki in izdelki ter količina porabljene vode za njihovo pripravo, poiskati pare. Naloga se je pokazala za zelo zahtevno. Ob predstavitvi rezultatov pa smo lahko slišali vzdihe začudenja. Obiskovalci niso mogli verjeti koliko vode se porabi za pripravo skodelice čaja ali kave, za eno jajce, za 1 kg govedine, eno bombažno majico idr.
Učence in njihove spremljevalce smo popeljali še na ogled šolskega parka in dela posestva, kjer se največ zadržujemo z naravovarstveniki med različnimi terenskimi vajami.
Hvala učencem za obisk naše šole in programa naravovarstveni tehnik. Hvala pa tudi Zali, Lučki, Luku K, Luku P., Martinu, Lanu, Roku in prof. Nataliji Horvat za izvedbo informativnega dne.
Zapisal: Simon Gračner
Fotografije: Simon Gračner