Za uspešno namakanje je zelo pomembno, da je voda primerne kvalitete. Voda ne sme biti onesnažena (brez prisotnosti pesticidov, gnojil, živalskih izcedkov, fekalnega blata). Pomemben je tudi primeren pH, saj voda ne sme biti pretrda.
Zaradi vseh naštetih razlogov smo se odločili, da učencem iz OŠ Miklavž na Dravskem polju in OŠ Franceta Prešerna na tehniškem dnevu predstavimo kako se izvajajo različne analize vode. Predstavili smo jim enostavne meritve, ki jih lahko opravimo tudi doma in malo bolj zahtevne meritve, za katere pa potrebujete posebne merilce.
Analizo vode so predstavili dijaki programa naravovarstveni tehnik.
Najprej sta jim Zala in Luka predstavila kakšne analize vode izvajamo, kako ugotovimo, da imamo trdo vodo in kakšen pH ima voda, še posebej, če je onesnažena.
Predstavila sta kakšne analize lahko opravljamo s specialnim kovčkom za analizo vode in tal. K izvedbi analiz trdote vode in pH sta povabila tudi učence, ki so se dela lotili zelo natančno, kar je zelo pomembno.
Osnovne analize vode, ki so jih prikazali dijaki, lahko učenci uporabijo doma za preverjanje kvalitete vode za zalivanje.
Mihael, Ali in Luka pa so demonstrirali, kako lahko s pomočjo elektronskega merilca (Vernier) izmerimo količino kisika v vodi.
Simon Gračner