V soboto 14. 4. 2018, smo se dijaki skupaj s profesorji odpravili proti Piranu, v okviru projekta Ohranimo delfine v slovenskem morju. Naša pot se je začela že ob šestih zjutraj, ko smo se z avtobusom odpravili proti slovenskemu morju. Bili smo polni pričakovanja in optimizma, zato so tri ure vožnje do Pirana minile zelo hitro. Ko smo prispeli, smo se peš odpravili proti Morski biološki postaji na Fornačah, kjer sta nas prijazno sprejeli članici društva Morigenos (slovensko društvu za morske sesalce) in nam predstavili biologijo in etologijo delfinov ter kaj društvo Morigenos sploh počne.
Izvedeli smo veliko novih stvari o delfinih in načinu zbiranja znanstvenih podatkov, ki omogoča boljše poznavanje in učinkovitejše varstvo delfinov.
Polni novega znanja, smo se odpravili do cerkve Sv. Jurija, to je vzpetina nad mestom in točka, kjer se vidi velik del zaliva.
Je ena izmed kopenskih opazovalnih točk, kjer raziskovalna ekipa opazuje morje in išče delfine, s pomočjo daljnogledov in tudi s prostimi očmi. Pogoji za terensko delo so bili popolni, saj je bil dan brez močnega vetra, brez dežja in brez megle, vendar kljub vsemu, delfinov na žalost nismo opazili.
Opazovanje delfinov pa poteka tudi s plovila, zato smo se odpravili do pomola, kjer smo se vkrcali na ladjico.
Zbiranje podatkov poteka v slovenskih vodah, pa tudi v sosednjih hrvaških in italijanskih vodah. Z ladjico smo se podali na eno urno vožnjo po zalivu, kjer smo spoznali, kako poteka iskanje delfinov z ladjice. Kljub pozornemu opazovanju, delfinov nismo opazili.
Ko smo prispeli nazaj v pristanišče, smo imeli nekaj prostega časa, da smo si ogledali mesto Piran,
ter si privoščili kakšen obrok. Za konec smo se razdelili v tri skupine in se odpravili do Tartinijevega trga, kjer smo vstopili v čarobni svet školjk oz. v Muzej školjk in polžev. Imeli smo voden ogled muzeja in na zelo zanimiv in humoren način spoznavali razlike med školjkami in polži.
Po ogledu muzeja, smo se počasi odpravili proti avtobusu in se poslovili od morja. Okoli 20.00 smo se vrnili v Maribor.
Zapisali: Patricija Murko in Sara Zorko (obe 2.d)
Fotografije: Andreja Gračner in Simon Gračner