V okviru mednarodnega projekta Odgovorno s hrano (We Eat Responsibly) smo tudi letos na šoli organizirali tržnico, na kateri so se predstavile kmetije, podjetja in institucije, ki se ukvarjajo s pridelavo ekološke hrane, izobraževanjem o ekološki pridelavi, permakulturo, izdelavo eko kozmetike, čebelarstvom, vinarstvom in ekosistemskim načinom pridelave hrane.
Obiskovalci so si z veseljem ogledali pestro ponudbo, ki so nam jo pripravili na stojnicah. Na stojnicah smo lahko izbirali med različnimi vrstami moke, domačimi testeninami, kisi, bučnim in sončničnim oljem, sokovi, čajnimi mešanicami, vloženo zelenjavo, čebeljimi pridelki, sadikami zelenjave, ekološko kozmetiko …
Na stojnicah smo imeli možnost hrano tudi poskusiti. Vsi, ki smo jo, smo bili zelo zadovoljni.
Na eni od stojnic z domačimi dobrotami so se predstavili tudi dijaki, ki sodelujejo pri projektu. Pripravili so kruh, pice in različno pecivo.
Namen tržnice je bil dosežen, saj so bili zadovoljni tako obiskovalci kot ponudniki hrane in drugih izdelkov, hkrati pa smo se lahko ponovno prepričali, da je lokalna hrana zelo kvalitetna in predvsem okusna. Interes vseh je, da bi tržnico na šoli večkrat ponovili.
S prireditvijo smo še enkrat potrdili naš moto Nazaj h koreninam (lokalno nad globalno), ki smo si ga zastavili na začetku projekta Odgovorno s hrano.
Vsem sodelujočim in obiskovalcem se zahvaljujem za udeležbo na tržnici.
Na prireditvi so sodelovali:
AMON & ANIS ekološka kozmetika: predstavili so se z EKOLOŠKIMI kozmetičnimi sredstvi za ženske in moške (ekološka mila, dezodoranti, zobne paste, ustna voda, mazila, olja, parfumi ...).
Čebelarstvo Cesar: predstavili so se z različnimi medenimi in drugimi čebeljimi proizvodi (različne vrste medu, propolis, cvetni prah, matični mleček, čokoladni trio, cimetov duet, borovničev duet…).
Ekološka kmetija Lenič Irena: predstavila se je z domačimi jedmi. Predstavila je svojo ekološko didaktično kmetijo Lenič.
Ekološka kmetija Sergo Nuša, Andrej: predstavili so ekološko permakulturno pašno rejo. Navdušeni boste nad teletino, odojki, proleki, svinjino, jagnjetino, kozlički oz. tistim mesom, ki je del aktualne ponudbe.
Port plus d.o.o. (Mlinarček): predstavili so se z različnimi vrstami moke, mlete iz žita pridelanega na slovenskih ekoloških kmetijah. Vso moko in zdrob meljejo sproti z lastnim mlinom na kamen, kar pomeni, da so vsi izdelki sveži in visokokakovostni. Predstavili so se tudi z njihovimi novimi testeninami.
Zadruga Dobrina: ponudili so nam izdelke različnih ekoloških kmetij (sokove, moko, chili, olje, kis, marmelado, začimbe,...).
Zabojček zdravja: predstavili so nam kaj pridelujejo na urbani Farmi Zabojček Zdravja, na Pobrežju v Mariboru. Seznanili smo se lahko kako pridelujejo zelenjavo po ekosistemskem načinu, ki predstavlja nadstandard bio in eko pridelavi, ter kot edini v Sloveniji produkte takšne kakovosti ponujajo v zabojčkih zelenjave.
Biotehniška šola Maribor: ponudili smo naravni jabolčni sok, jabolčni kis, bučno olje, sončnično olje, različna vina (penina, kalvarijčan, rizvanec, muškat otonel, sauvignon, laški rizling, renski rizling, chardonnay, rumeni muškat) in sadike zelenjave.
Zapisal: Simon Gračner
Fotografije: Simon Gračner