Tretjo leto zapored smo se na Biotehniški šoli Maribor odločili v njivski kolobar vključiti tudi buče. Glavni razlog je seveda bučno olje, ki ga pridobivamo iz bučnih semen. Tako so se dijaki 2.a in 3.a oddelka smeri kmetijsko-podjetniški tehnik v torek, 11. 9. 2018 lotili tipičnega jesenskega opravila, spravila buč. Zaradi manj padavin v poletnem času je bil pridelek že na pogled manjši, kot bi moral biti, vseeno pa večji kot leta 2017.
Dijaki so vse buče ločili od vrež in jih postavili v vrste, kjer so počakale na kombajn za buče.
Naslednji dan pa smo se lotili štetja, merjenja in tehtanja naključno izbranih buč. Meritev smo se lotili zelo resno, saj smo dobljene rezultate potrebovali tudi za projekt ERASMUS+.
S pomočjo meritev smo želeli ugotoviti kakšen je pridelek na celotni površini, kakšna je povprečna teža buč, povprečni premer, količina bučnic itd..
Delo nam je šlo zelo hitro od rok. Tako tistim, ki so šteli buče na njivi, kot tistim, ki so opravljali meritve.
Ker nas je zanimalo, kakšen je delež bučnih semen v samih bučah, smo se odločili, da bomo za potrebe vzorčenja določeno število buč ročno iztrebili. Buče smo najprej stehtali,
jih preklali in ročno odstranili semena.
Na koncu smo semena stehtali in ugotavljali kolikšen delež zavzemajo semena pri sami buči.
Letošnje meritve bomo lahko primerjali z lanskimi. Zanimivo bo predvsem videti, kako je vreme vplivalo na pridelek buč in bučnic.
Sledilo je strojno spravilo buč. Kombajn je z ježem pobiral buče, jih zdrobil, ločil meso od semen in na koncu ločeno skladiščil semena.
Po spravilu je sledilo sušenje semen.
REZULTATI MERITEV (pdf., 129 KB)
Zapisal: Simon Gračner
Fotografije: Tilen Žmavc, Tilen Ornik