l1

BIOTEHNIŠKA ŠOLA MARIBOR

Vrbanska cesta 30, 2000 Maribor

Telefon: (02) 235 37 00

     eko sola  erasmus logo web3 facebook-icon

 

 

 

Ta stran uporablja piškotke. Z nadaljevanjem uporabe te strani soglašate z uporabo piškotkov.

Če ne spremenite nastavitev, se z njimi strinjate.

Razumem

logo1    logo2

logotip EKP 2014 2020 SIO 2020

Meteorološko poročilo za maj

Kot smo lahko slišali je bil to najhladnejši maj v zadnjih 32 letih, hkrati pa tudi zelo moker. Če pa pogledamo samo zadnja leta, imaš občutek, da si na toboganu. Eno leto zelo toplo in malo padavin, naslednje leto hladneje in več padavin, pa spet bolj vroč maj in tako iz leta v leto. Praktično je nemogoče napovedati kakšen bo maj. Kot kaže se je muhasto aprilsko vreme prestavilo na maj. No, letos sta bila oba meseca muhasta. Kar se tiče padavin je maj nadoknadil primanjkljaj padavin v prvih štirih mesecih. Ampak tudi, če je več padavin, se prst na njivah zelo hitro izsuši, saj praktično vsak dan piha tudi veter, ki takoj posuši zgornjo plast tal.

Kljub temu, da je bil maj izredno hladen, je razlika med najvišjo (10. maj) in najnižjo (4. maj) izmerjeno temperaturo v mesecu znašala kar 27 °C, kar je največ v zadnjih letih. Vzrok so bili trije bolj topli dnevi, ki so se pojavili v prvi polovici meseca. Vse ostalo je bilo za pozabo.

Ponavadi so takšne spremembe težava za rastline, ki potrebujejo višje temperature, kot npr. plodovke (paradižnik, paprika, jajčevec). Letos je bila ta temperaturna razlika manjši problem. Veliko več težav so pridelovalcem in vrtičkarjem povzročale dolgotrajno nizke temperature, ki niso značilne za ta del leta.

Povprečna mesečna temperatura je bila nižja kot v povprečju obdobja od leta 1981 do leta 2010, znašala je 13,40 °C in je bila od dolgoletnega povprečja nižja za 2,4 °C. Dolgoletno povprečje za maj znaša v Mariboru 15,8 °C. Zadnja tri leta je mesec maj podpovprečno hladen. V letu 2020 je bila povprečna temperatura nižja za 1,02 °C, v maju 2019 pa kar za 3,04 °C glede na dolgoletno povprečje.

V maju je bila povprečna temperatura le petkrat nad dolgoletnim povprečjem (15,8 °C). Maksimalna temperatura je bila petnajst dni nad 20 °C od tega dva dni nad 25 °C. Najnižja temperatura v maju je znašala 1,2 °C, najvišja pa 28,2 °C, kar je nekoliko več kot lani.

V prvih petih mesecih je povprečna temperatura za 0,03 °C nižja od dolgoletnega povprečja. Po dolgem času je povprečna temperatura nižja. Verjetno pa je to bolj izjema kot, da bi postalo pravilo. Mislim, da lahko že v juniju pričakujemo višjo povprečno temperaturo.

Po ARSO-vem načinu merjenja, ki je uraden za celo Evropo (meritve ob 7., 14. in 21. uri) je bila nižja za 0,24 °C, kar je skoraj eno stopinjo nižja povprečna temperatura, kot lani, ko je bila za 0,73 °C višja od povprečja.

TEMPERATURE MAJ 2021 MARIBOR

Padavinski podatki kažejo, da je bil maj zelo bogat s padavinami. Letos je padla podobna količina padavin kot leta 2019 (158,4 mm), v letu 2020 pa je bil maj zelo skromen s padavinami (57,6 mm). Letos je merilna naprava zaznala, da je padlo 145,2 mm padavin, kar je veliko več od dolgoletnega povprečja (83 mm padavin). V prvih petih mesecih je padlo 7 mm več padavin kot je dolgoletno povprečje, lani ob istem času pa 94 mm manj padavin, kot je dolgoletno povprečje. V maju je bilo kar 21 padavinskih dni, tako da si lahko imel občutek, kot da vsak dan pada dež. Maj je na ta način popravil padavinsko bilanco za leto 2021, saj smo imeli prve štiri mesece zelo skromne s padavinami.

PADAVINE MAJ 2021 MARIBOR

Povprečna relativna zračna vlažnost v maju je znašala 73,75 %, kar je za 7 % več kot meseca aprila. Glede na številne padavinske dni je to povsem normalno.

ZRACNA VLAGA MAJ 2021 MARIBOR