Leta 2018 sem se spraševal: “Je april pomladni ali poletni mesec?”, v letu 2020 pa: “Lahko bi rekli nič novega”. Zakaj v letu 2018 takšna izjava? Ker je bil april nadpovprečno topel. Kaj pa 2020? Spet smo bili deležni pozeb. No, za leto 2021 bi težko ponovno dejali: “Spet nič novega.” Letošnji april je ponudil pestro vremensko dogajanje: nadpovprečno nizke povprečne temperature, minus v jutranjih urah in posledično pojav pozebe, ki je naredila ogromno škode sadjarjem, na drugi strani pa tudi temperaturo nad 26 °C, dokaj veliko padavinski dni, a vseeno je bilo padavin premalo, pa še to kar je padlo, je zelo hitro posušil veter, ki nas je spremljal skoraj vsak dan. Marsikdo je dejal: “Zakaj pa nimajo oroševalnega sistema, ki bi varoval nasade pred pozebami?” Oroševalni sistem se lepo sliši.
A, za njega moraš imeti denar, ki pa ga večina sadjarjev zaradi vsakoletnih pozeb nima. Po drugi strani pa, nekateri ga imajo, pa ga niso mogli vklopiti, ker niso imeli vode. Letos je veliko padavinskih dni, ki pa so postregli z zelo malo padavinami, tako je tudi na našem posestvu.
Razlika med najvišjo (1. aprila) in najnižjo (8. april) izmerjeno temperaturo v mesecu je bila kar 30,6 °C, kar pa je približno enako kot lani, ko je bila ta razlika 31 °C, le da smo imeli povsem drugačne vremenske razmere. Toda kakorkoli obračamo številke, na koncu je vse podobno. V zadnjih štirih letih je april konstantno turbulenten, saj so razlike med najvišjo in najnižjo temperaturo podobne (od 27,7 do 31 °C).
Povprečna mesečna temperatura je bila nižja kot v povprečju obdobja od leta 1981 do leta 2010, znašala je 8,76 °C in je bila od dolgoletnega povprečja nižja za 2,04 °C. Dolgoletno povprečje za april znaša v Mariboru 10,8 °C. To je najnižja izmerjena povprečna temperatura v aprilu na našem posestvu v zadnjih 10 letih (tako dolgo spremljamo vremenske podatke). Nobeno leto v tem obdobju ni bilo glede temperatur podpovprečno.
So pa bile visoke razlike med nočnimi in dnevnimi temperaturami, in sicer od 2,8 °C (13. april) do 21,0 °C (9. april). Največja razlika se je zgodila v zelo kratkem času (v 4 dnevih). Počasi smo se že navadili, da prihaja do hitrih sprememb vremena in posledično temperatur. Žal rastline tega niso zmožne. Rastline težko dnevno spreminjajo garderobo, tako kot jo lahko mi.
V aprilu je bila povprečna temperatura kar dvajsetkrat pod dolgoletnim povprečjem (10,8 °C). Maksimalna temperatura je bila štiri dni pod 10 °C, dvanajst dni med 10 in 15 °C in pet dni nad 20 °C. Minimalna temperatura je bila kar osem dni pod lediščem, od tega šest juter zaporedoma (to je tudi razlog za tako hudo pozebo). Najnižja temperatura v aprilu je znašala – 3,9 °C, najvišja pa 26,7 °C, kar je podobno kot v letu 2020. V letih 2018 in 2019 so bile noči nekoliko toplejše (0 °C in 2,2 °C), dnevne temperature pa podobne.
V prvih štirih mesecih je povprečna temperatura za 0,56 °C višja od dolgoletnega povprečja (meritve na 30 minut), kar je veliko manj kot leta pred tem. To je dobra novica. Seveda, če se bo takšen trend nadaljeval. Po ARSO-vem načinu merjenja, ki je uraden za celo Evropo (meritve ob 7., 14. in 21. uri) pa za 0,37 °C, kar je skoraj za stopinjo nižje povprečje kot v letih 2020 in 2019.
Padavinski podatki kažejo, da je bil april glede na prve tri mesece podoben glede padavin, žal pa je še vedno padlo manj padavin, kot je dolgoletno povprečje. Merilna naprava je zaznala, da je padlo 34,6 mm padavin, kar je manj od dolgoletnega povprečja (60 mm padavin). Pravih padavinskih dni je bilo devet (na dan padlo več kot 1 mm padavin). Je pa bil samo en dan, ko je padlo več kot 10 mm padavin skupaj. To je glavni razlog za primanjkljaj padavin. Pomanjkanje padavin se pojavlja že vse štiri mesece tega leta. Do sedaj je padlo le 71 % padavin dolgoletnega povprečja oz. 55,2 mm manj. Glede na leto 2020 je sicer padlo nekaj več padavin, ampak to nam ni v posebno uteho. Ta primanjkljaj se pozna že zdaj, v poletnih mesecih pa se bo samo še potenciral, če ne bo kakšnih obilnejših padavin.
Povprečna relativna zračna vlažnost v aprilu je znašala 67,18 %, kar ni veliko za april, a še vedno veliko višja vrednost, kot pa v letu 2020, ko je bilo v zraku v povprečju samo 55 % vlage. V zadnjih letih je znašala zračna vlaga tudi že 70 %, kar je nekako normalno za april. So pa bile razlika zelo velike, od 44 % pa do dobrih 92 %.