Glavni cilj našega projekta je vzpostavitev namakalnega sistema na sončno energijo. Sistem bomo postavili na šolskem posestvu. Ker leži velik del našega posestva na vodovarstvenem območju, smo najprej zaprosili podjetje Mariborski vodovod, javno podjetje d.d. za dovoljenje, da na delu posestva izvrtamo črpalno vrtino in uredimo namakalni sistem. Zelo hitro so izdali privoljenje. Ugotovljeno je bilo, da je lokacija na 3. vodovarstvenem območju, zato je bilo potrebno najprej pripraviti strokovno oceno terena za vrtanje, potem pridobiti dovoljenje za raziskavo podzemnih voda in vodno soglasje.
Za naš projekt je to opravila ga. Judita Črepinšek iz podjetja GIH, geologija in hidrogeologija. Glede na sestavo kamnine in njene izkušnje je obstajala možnost, da vode na tem mestu ne bomo odkrili. Kljub temu smo se odločili za vrtanje.
Že ob vložitvi prošnje za pridobitev Dovoljenja za raziskavo podzemnih voda smo morali posredovati naslednje podatke: kje bo lokacija vrtine; kolikšna bo velikost namakalnega območja; kakšen bo režim črpanja vode; potem podatke o kulturi, ki jo bomo namakali; nadalje predvideno dnevno in letno porabo vode, število namakalnih dni in kakšen sistem namakanja bomo uporabili. V začetku junija je Ministrstvo za okolje in prostor, Direkcija Republike Slovenije za vode izdalo Dovoljenje za raziskavo podzemnih voda do globine 50 metrov.
Sledila je izbira izvajalca, ki bo opravil zemeljska dela. Ker mora biti vrtina izdelana strokovno in kvalitetno, smo se odločili za podjetje Vrtine Palir, ki ima dolgoletne izkušnje na tem področju.
V ponedeljek, 14. 9. 2020, je podjetje začelo z delom. Dijakom je strokovno osebje podjetja predstavilo, kako opravljajo vrtanje, kakšno mehanizacijo pri tem uporabljajo in s kakšnimi težavami se pri delu srečujejo.
Sprva je vrtanje potekalo hitro, kar nam je vlivalo upanje, da bodo vodo kmalu odkrili.
Začetni optimizem pa je hitro splahnel, ko je sveder na globini 18 metrov zavrtal v nepropustno plast laporja. Žal je bila plast predebela, zato ob vrtanju do globine 50 metrov vode niso odkrili. Seveda nismo obupali, ampak iščemo nov način, kako priti do vode za namakanje.
Simon Gračner, koordinator projekta