Letos je bilo vreme v juniju popolno nasprotje lanskemu juniju. Več padavin in veliko nižje temperature. Temperature so bile podobne tistim iz junija 2018. Kljub pogostim padavinam, se je nadaljevalo pomanjkanje padavin glede na dolgoletno povprečje. Zaradi primanjkljaja padavin so še vedno aktualne poletne suše, še posebej na površinah, kjer prevladujejo peščena tla.
Razlika med najvišjo (27. in 28. junij) in najnižjo (11. junij) izmerjeno temperaturo v mesecu je bila 21,7 °C, kar pa je nekoliko manj kot je bila izmerjena razlika v maju 2020 in juniju 2019, ko je znašala okoli 23 °C.
Skozi cel mesec se je dogajalo, da so se temperature hitro dvigovale in tudi hitro spuščale. Takšne spremembe so predvsem težava za rastline, še posebej za plodovke (paradižnik, paprika, jajčevec), kar se je tudi videlo na vrtu.
Povprečna mesečna temperatura je bila nižja kot v povprečju obdobja od leta 1981 do leta 2010, znašala je 18,82 °C in je bila od dolgoletnega povprečja nižja za 0,18 °C. Dolgoletno povprečje za junij znaša v Mariboru 19,0 °C. V juniju 2019 je bila temperatura v povprečju višja za 3,41 °C glede na dolgoletno povprečje, v juniju 2018 pa višja za 0,87 °C. Ugotovimo lahko, da je letošnji junij res temperaturno odstopal, kar je bilo opazno predvsem pri rasti rastlin. Šlo je za pogoje, ki smo jih bili navajeni pred dvajsetimi leti, predvsem v zadnjih desetih letih pa je bil junij bolj vroč.
V juniju je bila povprečna temperatura štirinajstkrat nad dolgoletnim povprečjem (19,0 °C). Maksimalna temperatura je bila petindvajset dni nad 20 °C od tega sedemnajst dni nad 25 °C in štiri dni nad 30 °C. Glede na maksimalne temperature bi težko rekli, da so bile temperature pod povprečjem, a se je zaradi nihanja temperatur zgodilo ravno to. Ob koncu meseca smo dočakali tudi en blagi vročinski val (temperature nad 30 °C), ki je trajal ravno tri dni, kot je pogoj za to, da govorimo o vročinskem valu. Najnižja temperatura v juniju je znašala 9,8 °C, najvišja pa 31,5 °C, kar je manj kot lani, ko smo zabeležili najvišjo temperaturo 35,8 °C. V prvih šestih mesecih je povprečna temperatura za 0,92 °C višja od dolgoletnega povprečja, kar je manj kot lani, ko je bila višja za 1,14 °C in več kot leta 2018, ko je bila višja za 0,69 °C. Segrevanje ozračja se nadaljuje.
Po ARSO-vem načinu merjenja, ki je uraden za celo Evropo (meritve ob 7., 14. in 21. uri) pa za 0,55 °C, v letu 2019 za 0,87 °C, v letu 2018 pa za 0,50 °C.
Padavinski podatki kažejo, da je tudi v juniju padlo manj padavin, kot je dolgoletno povprečje. Marsikdo bo ob tej izjavi privzdignil obrvi, saj smo imeli ves čas občutek, da samo dežuje. Nenazadnje je bilo kar 16 padavinskih dni. Podatki pa razkrivajo, da je bilo pogosto le za vzorec dežja. Stari ljudje bi rekli, da ravno dovolj za nastanek rje na rastlinah.
Merilna naprava je zaznala, da je padlo 85,2 mm padavin, kar je manj od dolgoletnega povprečja (107 mm padavin), lani 73,6 mm padavin. V prvih šestih mesecih je padlo 115,8 mm manj padavin kot je dolgoletno povprečje, lani ob istem času pa 21,8 mm več padavin, kot je dolgoletno povprečje. Letos je padlo le slabih 70 % padavin glede na dolgoletno povprečje.
Povprečna relativna zračna vlažnost v juniju je znašala 73,1 %, kar je za 7 % več kot meseca maja. Posledično je padlo več padavin, kot mesec predtem. Je pa zračna vlaga zelo nihala, kar pa ni nič nenavadnega glede na nihanje temperatur skozi cel mesec.