Urniki in nadomeščanja |
Urnik malice |
Kontakt |
|
Vrbanska cesta 30 2000 Maribor |
Telefon: (02) 235 37 00 E-pošta: info@bts.si |
V ponedeljek, 24. 10. 2016, smo se 3. letniki programa veterinarski tehnik odpravili na strokovno ekskurzijo na Dolenjsko. V okviru ekskurzije smo si ogledali živilski obrat v Sevnici, tovarno zdravil Krka ter govedorejsko farmo.
Zbrali smo se na Račjem dvoru, iz katerega smo se odpeljali nekje ob 7.15 uri. Pot smo začeli po avtocesti ter v Celju zapustili avtocesto in nadaljevali pot po lokalni cesti do Zidanega mosta in naprej do Sevnice.
V Sevnici smo se najprej ustrezno opremili za obisk živilskega obrata. Nadeli smo si zaščitni plašč, kapico in »obujke« za zaščito čevljev.
Gospa, ki nas je vodila, nam je najprej razložila osnovne podatke o samem živilskem obratu. V tem živilskem obratu se ukvarjajo s klavniško dejavnostjo ter predelavo mesa.
Pred vstopom v klavnico smo si najprej ogledali kako živali pripeljejo do klavnice in jih razložijo. Živali morajo biti ustrezno označene, imeti morajo ušesne znamke ter potni list. Na ta dan so klali govedo. Biki, ki so jih pripeljali, so stali v vrsti in čakali na zakol.
Imajo ločene prostore za teleta ter poškodovane živali in sumljive živali v primeru, da sumijo na kakšne bolezni. Najprej je na vrsti omamljanje živali, kar pomeni, da žival omamijo s strelno napravo s penetrirnim klinom. Nato žival obesijo na obešalo in jo dvignejo v prostor, kjer poteka izkrvavitev. Potem mesar prereže vratne arterije, da žival izkrvavi. Kri odteka v poseben bazen za zbiranje krvi. Omamljanje in zakol mora biti hiter in učinkovit. Živali nato odstranijo rogove in okončine pri karpalnem oz. tarzalnem sklepu.
Pri naslednjem koraku živali odstranijo kožo in glavo, ki jo ustrezno označijo in dajo na stojalo k ostalim glavam. Nato odprejo trebušno votlino, odstranijo prebavila in ostale notranje organe. Prebavila gredo posebej, notranje organe pa pregleda uradni veterinar, da ugotovi ali je mogoče žival imela kakšne notranje parazite ali pa sumi na kakšne druge patološke spremembe.
Na naslednjem koraku klavne polovice, preden grejo v hladilnico, živali stehtajo, uradni veterinar pa jih označi z žigom. Oznaka zdravstvene ustreznosti nam pove, da je meso primerno za prehrano ljudi. Vsak klavni trup se prav tako označi s posebno etiketo. Na koncu ločijo kose mesa za prodajo in tiste za predelavo v klobase, hrenovke, salame in druge mesne izdelke.
Pot smo nadaljevali proti Novemu mestu, kjer smo si ogledali tovarno generičnih zdravil Krka. Ko smo vstopili, nas je najprej čakala prijetna pogostitev. Potem smo si ogledali dva posnetka o samem razvoju tovarne in osnovnih podatkih. Nato smo si šli pogledat Notol 2, ki je sodobnejša pridobitev Krke. Notol 2 je obrat za proizvodnjo trdnih oblik zdravil. Sama zgradba je razdeljena na pet etaž. Od tega so tri etaže tehnične etaže in dve proizvodni etaži.
V proizvodnih etažah poteka tehtanje, granulacija, tabletiranje in oblaganje. V tehničnih etažah pa poteka homogenizacija in pakiranje samih zdravil. V tovarno najprej sprejmejo surovine, ki jih je potrebno stehtati. Nato poteka granulacija, kar pomeni obdelovanje z vezivom v raztopljenem topilu, tako se pripravi zmes za izdelavo tablet. Na naslednjem postopku, kjer poteka tabletiranje, te granulate stiskajo v obliko tablet, to počne stroj in stisne okrog 300.000 tablet na uro. V naslednji fazi poteka oblaganje tablet, to pomeni, da jih obložijo, da preprečijo neprijeten okus, zaščitijo pred vlago in svetlobo ter dosežejo točno določeno mesto delovanja in nadzorovano sproščanje učinkovin. Nazadnje poteka pakiranje na avtomatiziranih linijah, opremljenih s posebnimi kontrolnimi sistemi, ki zagotavljajo brezhibno kakovost končnega izdelka. Na koncu smo si ogledali še visokoregalno skladišče, v katerem shranjujejo zdravila in surovine, visoko je 32 m in dolgo kar 100 m. V njem opravljajo roboti. Posebnost same proizvodnje je tehnična oprema, ki pomaga pri večini procesov v sami tovarni.
Nazadnje smo si ogledali še govedorejsko farmo. Tam nam je gospa predstavila njihovo kmetijo. Pokazali so nam hlev, ki je bil zgrajen na novo, tako kot tudi skladišče za kmetijsko mehanizacijo. Imajo črno belo pasmo govedi. V hlevu imajo tudi molznega robota, ki kravo sam pomolze, človek pa samo nadzira delo robota.
Način reje je prosta hlevska reja, imajo tudi poseben prostor imenovan porodnišnica, kjer krave telijo. Dijaki smo se najbolj razveselili pogostitve ter razvajanja mačjih prijateljev. Polni novega znanja smo se, z vmesnim postankom v Trojanah, počasi odpravili na pot proti Mariboru.
Ekskurzija nam je bila zelo všeč, saj smo si ogledali še druge plati dela veterinarskega tehnika ter izvedeli veliko novega.
Zapisala: Diana Meško, 3.c
Fotografije: Tia Jančič in Janez Korez