l1

BIOTEHNIŠKA ŠOLA MARIBOR

Vrbanska cesta 30, 2000 Maribor

Telefon: (02) 235 37 00

     eko sola  erasmus logo web3 facebook-icon

 

 

 

Ta stran uporablja piškotke. Z nadaljevanjem uporabe te strani soglašate z uporabo piškotkov.

Če ne spremenite nastavitev, se z njimi strinjate.

Razumem

logotip EKP 2014 2020 SIO 2020

Potepanje po Krasu

V sredo, 20. 9. 2016 smo se z dijaki prvega letnika programa veterinarski tehnik odpravili na potepanje po našem prelepem Krasu. Naša prva postojanka je bila kraška planota Vremščica. Nanjo smo se odpravili kar peš in med potjo spoznavali kraške pojave. Na vrhu nas je pričakala diplomantka Biotehniške fakultete in nam predstavila delovanje Centra za sonaravno rekultiviranje.

Center za sonaravno rekultiviranje (CSR) Vremščica je bil ustanovljen leta 2000 na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani. Na enoti se izvajajo aktivnosti v sklopu izobraževanja in raziskovanja, center pa je poznan tudi po ekološki proizvodnjiovčjega mleka in sira Planoto prekrivajo travniki in pašniki, ki se razprostirajo na višini 800-1000 m nad morjem. Center obsega 386 ha površine, kamor sodi tudi 110 ha travnikov, kjer vsako leto pridobijo okoli 160 ton sena za zimsko krmljenje ovac. Poglavitni razlog za ureditev centra na hribovitem kraškem območju je bil, da se s pomočjo sistemov za sonaravno rekultiviranje in revitalizacijo, kjer se uporabi živali kot orodje, poišče najbolj ustrezna rešitev za ohranitev tega zelo občutljivega kraškega okolja. V centru imajo 440 ovac in 22 ovnov slovenske avtohtone pasme Istrska pramenka, manjše število prašičev prav tako slovenske avtohtone Krško-poljske pasme.

KRAS 2016 001KRAS 2016 002

Po prijetnem sprehodu do avtobusa smo krenili do enega najbolj slikovitih in najstarejših naselij na Krasu - Štanjela. Štanjel je slikovito kraško naselje v Občini Komen. Je terasasto razporejeno proti vrhu 363 metrov visokega griča Turn. Značilnost naselja so ozke ulice s kamnitimi hišami, ki vsebujejo raznolike kamnoseške izdelke. V njem smo si ogledali grad in cerkev Sv. Danijela, kamniti vodnjak, Kraško hišo in Ferrarijev vrt.

KRAS 2016 003

Od Štanjela nas je pot vodila do Lipice. V njej smo si ogledali predstavo klasične šole jahanja. Najprej so štirje mladi žrebci s svojimi jahači prikazali različne dresurne elemente. Za njimi je sledil prikaz dresure na dolgih vajetih. Kočijaž se je po pokriti jahalnici zapeljal z elegantno vprego dveh lipicancev, dame so jahale v damskem sedlu, najbolj nadarjeni žrebci pa so izvajali elemente šole nad zemljo.

KRAS 2016 004KRAS 2016 005

KRAS 2016 006

Polni vtisov smo se po končani predstavi z vodičem odpravili še na ogled Kobilarne. Spoznali smo lipicanske kobile z žrebeti, žrebce, njihove posebnosti, zgodovino pasme. Izvedeli smo, da je lipicanec pozno zrela in dolgoživa pasma konj, da mu je kamen Krasa in kraška burja izoblikovala trda kopita in izklesala prelepo postavo. Lipicanec je paradni konj, primeren za vprego in dresuro. Lipicanci so črna žrebeta, ki zaradi genetske mutacije prezgodaj osivijo in ko odrastejo postanejo beli. Obstajajo tudi izjeme – rjavi in črni lipicanci, ki so posebnost pasme.

KRAS 2016 007

Polni novih spoznanj smo iz Lipice odjezdili proti domu - žal ne na konju!

Zapisala: Kristina Dolinar Paulič, dr. vet. med.

Fotografije: Kristina Dolinar Paulič, dr. vet. med.