Urniki in nadomeščanja |
Urnik malice |
Kontakt |
|
Vrbanska cesta 30 2000 Maribor |
Telefon: (02) 235 37 00 E-pošta: info@bts.si |
V okviru mednarodnega projekta Odgovorno s hrano smo v času informativnega dneva pripravili delavnico, na kateri smo pripravljali jedi, ki so jih nekdaj jedli v zimskem času. Dijakinje in mentorica Jolanda Ziherl Sajko so nekatere jedi pripravile doma, ostale pa so pripravile v šoli.
Doma so pripravile tradicionalno orehovo potico,
potratno potico,
kruh pečen v krušni peči, kruh iz pire, ajde in rži,
koruzno pogačo, pečeno proseno kašo s suhimi slivami,
ajdove kroglice
in čokoladno sladico. Sestavine so bile domače, torej lokalno pridelane. Drugi del delavnice je potekal na šoli, kjer so pripravile namaz iz korenčka
in namaz iz gomoljne zelene z orehi.
Zraven naštetih jedi smo ponudili še orehe, lešnike, krhlje in suhe slive.
To so stvari, ki so jih imeli praktično v vsakem domu.
Pripravljene jedi smo ponudili obiskovalcem informativnega dneva, dijakom in zaposlenim na šoli.
Odzivi ob degustaciji so bili pozitivni.
Ob tem smo starše povprašali, če se poleg teh jedi spomnijo še kakšne jedi iz otroštva. Omenili so močnik, matevž, jedi iz ješprenja. Mlade pa smo povprašali, če so že kdaj prej jedli te jedi. Razen orehove potice in kruha, ostalih jedi niso poznali.
Zanimivo je bilo med delavnico opazovati dijakinje, ki so pripravljale namaz z gomoljno zeleno in orehi. Ob pripravi namaza so se kar malo "zmrdovale", da namaz kjer je zraven gomoljna zelena pa res ne more biti okusen. Odziv na fotografiji po pokušini pove vse.
Kaj so pridobili tisti, ki so poskusili pripravljene jedi? Predvsem to, da ne obstajajo samo zrezki, hamburgerji, pice in krompir, ampak si lahko prehrano popestrimo tudi s starimi slovenskimi jedmi. Po drugi strani pa je veliko pridobila tudi narava, saj smo uporabili sestavine, ki so naše – lokalne in za njimi ni tisoče "prevoženih" kilometrov. Zato tudi v prihodnje posegajmo po slovenskih sestavinah in jedeh. Zdravje in narava nam bosta hvaležna.
Glede na pozitiven odziv smo se odločili, da bomo takšno ali podobno delavnico še ponovili. Ob tem bi se zahvalili družini Balaj, družini Tacer, Mileni Pepelnik, dijakinjam Manji Balaj, Evi Tacer, Sari Stubičar, Evi Pernat, Evi Fijavž, Patriciji Kostanjšek, Lari Lu Sagadin, Katji Trstenjak in mentorici Jolandi Ziherl Sajko.
Upam, da se na naslednji delavnici vidimo tudi z vami.
Zapisala: Simon Gračner, Jolanda Ziherl Sajko
Fotografije: Katja Trstenjak
Recepti:
Korenčkov namaz:
Korenček naribamo, dodamo žličko hrena, kislo smetano, malo majoneze, sol, poper.
Namaz iz gomoljne zelene:
Gomoljno zeleno olupimo in naribamo, dodamo drobljene orehe, kislo smetano, majonezo po okusu in sol.
Ajdove bombice:
Predhodno kuhani ajdovi kaši dodamo mlete orehe, lešnike in rjavi trsni sladkor (lahko malo popečete v ponvi),narezane suhe slive, sladko smetano, cimet. Sestavine dobro premešamo. Postrežbo prepuščamo vaši domišljiji. Mi smo jih postregli v papirčkih za mafine in oblikovali z žlico. Okrasili smo jih z suho slivo ali celim orehom.
Orehovo pecivo:
Biskvit:
9 beljakov
225 g sladkorja v prahu
225 g mletih orehov
4 žlice čokolade v prahu
Krema:
75 g masla
12 žlic čokolade v prahu
0.5 l sladke smetane
Pečena kaša:
1 l mleka
50 dag prosene kaše
4 jajca
2 dl sladke smetane
6 žlic surovega masla
pest suhih češpelj
sladkor, sol
Oprano kašo zakuhamo v vroče mleko, dobro premešamo in osolimo. Dodamo 2 žlici masla in smetano. Pustimo, da kaša počasi vre pol ure. Ko se napne in zgosti ter je še na pol kuhana, jo odstavimo in pustimo, da se ohladi. Medtem pripravimo zmes iz rumenjakov in preostalega surovega masla ter posebej sneg iz beljakov. Narahlo premešamo in zamesimo k ohlajeni kaši. Z maslom dobro namažemo pekač, zlijemo vanj mlečno kašo in jo pečemo v pečici, dokler lepo ne zarumeni. V skledi ali na krožniku jo ponudimo posuto s sladkorjem in cimetom in jo okrasimo s stepeno smetano in obložimo s suhimi češpljami. (Boris Kuhar: Sto značilnih jedi slovenskih pokrajin)