Urniki in nadomeščanja |
Urnik malice |
Kontakt |
|
Vrbanska cesta 30 2000 Maribor |
Telefon: (02) 235 37 00 E-pošta: info@bts.si |
V začetku novembra (6.–12. 11. 2014) smo se dijaki Klara Pavlič, Jure Horvat in Benjamin Založnik z gospo profesorico Erno Hafner udeležili Evropskega kampusa kreativnosti v italijanskem mestu Perugia.
Mesto Perugia
Po dolgih 12 urah vožnje smo najprej prispeli v Rim ter z vlakom nadaljevali pot do končne destinacije, Perugie.
V Perugii so nas organizatorji pripeljali v etruščanski Choco hotel, kjer smo se spoznali z ostalimi udeleženci kampusa iz različnih evropskih držav.
Slavnostna otvoritev Evropskega kampusa kreativnosti
Na otvoritvi
Nekaj sodelujočih dijakov in profesorjev na kampusu
Naslednje jutro smo začeli izvajati aktivnosti, ki smo si jih dijaki izbrali sami (glasba, keramika, ples, gledališče, scenografija, avdio-vizualna umetnost ter fotografiranje). Profesorji so medtem imeli predstavitve o inovativnem načinu poučevanja, ki hkrati sovpada z razvojem tehnologije.
Izkušnje dijakov na različnih delavnicah:
Klara Pavlič:
Moja delavnica je bila gledališče. Pri tej delavnici sem zelo uživala. Naš mentor je bil režiser in igralec Alexsandro, ki nam je pokazal več različnih pristopov do igralstva.
Vsaka delavnica na kampusu je morala ob zaključitvi le tega pokazati svoj izdelek. Tako je naša delavnica skozi ure, ki so nam bile dane, vadila in na koncu uprizorila igro. Vsak izmed nas je dobil dano vlogo, ki jo je Alexsandro skrbno izbral glede na osebnostne lastnosti vsakega posameznika v skupini.
Jure Horvat:
Obiskoval sem delavnico fotografiranja. Prve dni delavnic smo dobili nalogo, da poslikamo mesto, predmete, oziroma karkoli sem nam je zdelo zanimivo ter da poskušamo slikati na čim več možnih načinov. Nato smo z našim mentorjem te fotografije pregledali. Povedal je kje so napake in nam skupinsko svetoval kako bi lahko fotografije izboljšali. Seveda je tudi pohvalil nekatere slike. Zadnji dan pa se je posvetil vsakemu posebej in nam svetoval o izboljšavah. V teh delavnicah sem užival in se naučil nekaterih novih stvari pri fotografiranju.
Benjamin Založnik:
Sodeloval sem v delavnici scenografije, kjer smo se naučili njenega pomena v gledališču, zakaj je tako pomembna in kako vpliva na celotno gledališko predstavo. Nato smo začeli s pripravo scene za gledališko predstavo, ki smo si jo ogledali ob koncu kampusa. Sestavili smo škatle iz kartona, ter pričeli z barvanjem. "Škatle" so predstavljale šolske mize in naše misli zapisane in narisane na mizah. Barvali smo lahko v barvah, ki so nam bile všeč, lahko tudi večbarvno. Ko se je prvi sloj posušil, smo začeli z dekoracijo v obliki najbolj pisanih barv, ki smo jih bili sposobni zmešati. Za konec smo škatle prinesli v gledališče in jih smiselno postavili na oder. Ob gledanju končne predstave smo čutili veliko zadovoljstvo, saj smo vedeli, da se je naš trud splačal.
V prostem času smo si ogledali prečudovito starinsko mesto, ki ga obdaja hkrati naravno ter mestno okolje. Razgled iz mesta Peruge je bil enostavno prečudovit. Obdajalo ga je raznoliko zeleno drevje, v daljavi pa so se dvigala še preostala mesta.
V samem centru mesta Perugia smo si imeli možnost pogledati:
Mesto Peruga je znano po reku: Mesto jazza, vina in čokolade. Ob sprehodu skozi ulice Perugie smo tako lahko opazili na desetine majhnih trgovinic, ki so prodajale čokoladne izdelke in italijansko specialiteto – špagete. Špageti so bili v različnih oblikah in okusih ( da, tudi v čokoladnem okusu).
Zadnji večer smo dijaki v gledališču predstavili delo v naših delavnicah. Sprva so dijaki s svojim mentorjem pripravili sceno. Nekateri smo odigrali igro. Tisti, ki so obiskovali glasbo, so igrali v orkestru ali peli v pevskem zboru.
Predstavitev delavnic (gledališče, glasba in scenografija)
Orkester
Klara med igro
V torek zjutraj, 10. 11. 2014, smo se vsi, ki smo se udeležili kampa, odpravili z dvema avtobusoma proti mestu Assisi, kjer smo imeli voden ogled mesta. Pogledali smo si Baziliko San Francesco d'Assisi (Bazilika svetega Frančiška Asiškega) – minoritski sveti samostan (Sacro Convento) ter spodnjo in zgornjo cerkev svetega Frančiška.
Sledilo je kosilo, ki nam ga je pripravila tamkajšnja Gostinska srednja šola in bilo je odlično. Po obilici dobre hrane smo se odpravili proti Rimu.
Po prihodu v Rim ter nastanitvi smo se še isti večer odpravili v tipično italijansko restavracijo, kjer smo poskusili pico. Naslednje jutro smo si z našimi prijatelji iz Poljske ogledali antične ostanke Rima ter mesto kot celoto.
Kolosej
Slavolok
Ostanek Rimskega foruma
Kolosej od znotraj (hodniki za gladiatorje in različne živali)
Zvečer smo se z vlakom odpeljali nazaj proti našemu domu.
Spoznali smo veliko ljudi, vsak izmed njih je na nas pustil svojevrsten vtis. Zame osebno je bila to nova dogodivščina, ki mi je prikazala nove načine pogleda na svet.
Besedilo: Klara Pavlič
Fotografije: Jure Horvat