Urniki in nadomeščanja |
Urnik malice |
Kontakt |
|
Vrbanska cesta 30 2000 Maribor |
Telefon: (02) 235 37 00 E-pošta: info@bts.si |
Končno, bi lahko rekli. Vendarle smo dočakali dan, ko se je epidemija Covid-a toliko umirila, da smo se z dijaki 3.a in 4.a programa naravovarstveni tehnik odpravili na strokovno ekskurzijo. Izbrali smo preizkušeno destinacijo za katero smo dobro vedeli, da bodo dijaki izvedeli nove stvari.
Najprej smo se ustavili pri rastlinski čistilni napravi Podboč. Ga. ddr. Ana Vovk Korže nam je predstavila kako poteka izgradnja čistilne naprave, kakšne materiali uporabljamo, kako deluje in kakšne prednosti prinaša okoliškim prebivalcem in okolju.
Naslednja točka ogleda je bila opazovalnica za ptice ob reki Dravinji. Spoznali smo nekaj najpogostejših ptic, ki jih lahko vidimo na tej opazovalnici.
Ocenjevali smo tudi ekosistemske storitve okolice opazovalnice. Gre za ugotavljanje neposrednega ali posrednega prispevka ekosistemov oziroma narave k boljšemu življenju ljudi. Izvedeli smo tudi zakaj so bregovi reke Dravinje tako močno izpostavljeni eroziji tal. Zajede v bregovih so bile zelo dobro vidne.
Naša zadnja postaja pa je bil Mednarodni center za samooskrbo Dole. Lastnica centra ga. ddr. Ana Vovk Korže nam je predstavila kako je nastal oz. kako se je skozi leta razvijal.
Predstavila nam je različne permakulturne tehnike, ki jih uporablja. Ogledali smo si lahko gomilaste grede, visoke grede, poligon za prepoznavanje talnih profilov,
rastlinjak, zemljanko,
vodni objekt, mongolsko hišo jurto,
sušilnico zelišč, gredo na ključ, zbiralnik za deževnico oz. naravni jacuzzi, kot ga imenuje lastnica,
japonski vrt, pridobivanje sončne energije ... Povedala nam je, da površine zadostujejo za samooskrbo celotne družine, 10 % pridelane zelenjave, sadja in zelišč pa predela in proda.
Ekskurzija je bila zelo poučna, saj smo spoznali veliko permakulturnih tehnik, ki jih bomo lahko preizkusili tudi doma.
Vtisi dijakov:
Na ekskurziji mi je bil všeč način pristopa in predavanja dr. Ane Volk Korže do nas dijakov. Z njenimi dolgoletnimi izkušnjami z mladimi je naredila dan še bolj zanimiv (Lučka, 3.aNT).
Ekskurzija mi je bila zelo všeč, še posebaj zadnji del, ko smo si ogledati posestvo z različnimi permakulturnimi tehnikami. Zelo zanimiva mi je bila jurta v kombinaciji z leseno hišico, ker je od zunaj izgledala veliko manjša, in nisem vedel da se dejansko v takem prostoru da živeti, in da od znotraj izgleda, kot da gre za apartma. (L. P., 3.aNT)
Ekskurzija mi je bila zelo všeč. Lahko smo videli veliko stvari, o katerih se učimo v šoli. Zelo veliko smo videli in slišali ob ogledu posestva. (Liessa, 3.aNT)
Zapisal: Simon Gračner