Urniki in nadomeščanja |
Urnik malice |
Kontakt |
|
Vrbanska cesta 30 2000 Maribor |
Telefon: (02) 235 37 00 E-pošta: info@bts.si |
Na šoli se je odvijala peta tržnica z naslovom Nazaj h koreninam (lokalno nad globalno), na kateri so se predstavile kmetije, podjetja in institucije, ki se ukvarjajo s pridelavo ekološke hrane, izdelavo eko kozmetike, čebelarstvom, peko kruha, gibanic in peciva iz krušne peči, predelavo suhomesnatih in drugih mesnih izdelkov, vinarstvom in ekosistemskim načinom pridelave hrane. S svojimi izdelki so se predstavili tudi dijaki, ki sodelujejo v mednarodnem projektu ERASMUS+ (We can bee friendlier to tha nature) in dijakinje programa cvetličar.
Veseli nas, da tržnico obiskuje vedno več obiskovalcev. Povečuje se obisk okoliških prebivalcev, kot tudi tistih, bolj oddaljenih. Tržnica je pritegnila tudi veliko naših dijakov.
Obiskovalci so si z veseljem ogledali pestro ponudbo, ki so nam jo pripravili na stojnicah. Na stojnicah smo lahko izbirali med različnimi vrstami suhomesnatih izdelkov, kruhom in gibanicami iz krušne peči, kisi, sončničnim oljem, sokovi, vini, čajnimi mešanicami, zelenjavo, čebeljimi pridelki, mlečnimi izdelki, ekološko kozmetiko, izdelki iz buč in jabolk, šopki, …
Na stojnicah smo imeli možnost hrano tudi poskusiti. Vsi, ki smo jo, smo bili zelo zadovoljni.
Namen tržnice je bil dosežen, saj so bili zadovoljni tako obiskovalci kot ponudniki hrane in drugih izdelkov, hkrati pa smo se lahko ponovno prepričali, da je lokalna hrana zelo kvalitetna in predvsem okusna. Zagotovo bomo tržnico na šoli še večkrat ponovili, saj si vsi skupaj želimo, da bi bili lokalni ponudniki še bolj prepoznavni.
Ob tej priložnosti vabimo vse lokalne ponudnike, ki do sedaj še niso sodelovali, da se nam pridružijo na naslednji tržnici Nazaj h koreninam (lokalno nad globalno).
Vsem sodelujočim in obiskovalcem se zahvaljujem za udeležbo na tržnici.
Na prireditvi so sodelovali:
Čebelarstvo Cesar: predstavili so se z različnimi medenimi in drugimi čebeljimi proizvodi (različne vrste medu, propolis, cvetni prah, matični mleček, čokoladni trio, cimetov duet, borovničev duet…).
Ekološka kmetija Zupanič in Metz: ponujali so izdelke iz domačega kravjega mleka (sir, skuto, jogurt). Ponujajo tudi izdelke iz sadja (marmelade, sokove) in pirino moko.
Hiška zelišč (ekološka kmetija): ponujali so nam ekološko kozmetiko (kreme za obraz, nega ustnic in oči, olja za obraz in telo,…), bio tinkture, bio zeliščne čaje, kuhinjska zelišča,…
Kmetija Pleteršek: kmetija iz Dobrovc nam je ponudila različne suhomesnate izdelke in tudi razne druge mesne izdelke (razne salame, bunke, zaseko, prekajene klobase in še več).
Kmetija Šolar: kmetija iz Marjete na Dravskem polju je ponujala različne vrste kruha, potice, gibanice in drobno pecivo. Na kmetiji pečejo v krušni peči kurjeni na drva. V izdelkih ni dodatkov, sestavine so iz lokalnega okolja, vsi izdelki narejeni ročno in sveži.
Zabojček zdravja: predstavili so nam kaj pridelujejo na urbani Farmi Zabojček Zdravja, na Pobrežju v Mariboru. Seznanili smo se lahko kako pridelujejo zelenjavo po ekosistemskem načinu, ki predstavlja nadstandard bio in eko pridelavi, ter kot edini v Sloveniji produkte takšne kakovosti ponujajo v zabojčkih zelenjave.
Biotehniška šola Maribor: ponudili smo naravni jabolčni sok, jabolčni kis, sončnično olje, različna vina (penina, kalvarijčan, rizvanec, muškat otonel, sauvignon, laški rizling, renski rizling, chardonnay, rumeni muškat).
Projekt Erasmus+ (We can bee friendlier to the nature): ponujali smo izdelke iz medu pridelanega na šoli (med, kremni med z ingverjem in malino), medeno in bučno milo, izdelke iz buč in jabolk (zavitek) in različne okuse praženih bučnic.
Program Cvetličar: dijakinje so se predstavile z različnimi čaji, zelišči in dišavnicami. Za nas pa so izdelovale tudi različne šopke.
Zapisal: Simon Gračner
Fotografije: Andreja Gračner