Urniki in nadomeščanja |
Urnik malice |
Kontakt |
|
Vrbanska cesta 30 2000 Maribor |
Telefon: (02) 235 37 00 E-pošta: info@bts.si |
V torek 17.4.2018 smo z dijaki 3. letnikov programa veterinarski tehnik obiskali dve čebelarstvi in fazanerijo.
V fazaneriji v Beltincih smo si ogledali vzrejo fazanov in jerebic. Vse se začne pri jajci, ki se jih preden se jih vlaga v valilnike razkuži. Po končanem valjenju kjer se jajca obračajo, se le ta prestavijo v izvalilnik, kjer se piščančki izvalijo.
V tem letnem času še ni malih piščančkov, zato smo si z dijaki lahko ogledali le odrasle fazane in prepelice. Nekaj živali fazanerija proda lovskim družinam, druge se odstreli v lovišču.
Za ogledom fazanerije smo se odpravili proti čebelarstvu Tigeli v Prlekiji. Prispeli smo v čudovito urejeni medoviti vrt obkrožen s čebelnjaki.
Gospa nam je predstavila njihovo dejavnost in na kratko obnovila osnove čebelarstva. Začetki čebelarstva Tigeli segajo v leto 2001, ko so kupili prve čebelje družine.
Sedaj čebelarijo z okoli 100 gospodarskimi družinami – v dveh stacionarnih čebelnjakih in treh prevoznih enotah. Leta 2005 so podedovali čebelarski muzej in se začeli intenzivno ukvarjati s čebelarskim turizmom. Poleg muzeja je učni čebelnjak kjer obiskovalcem pokažejo delo pri čebelah. Na posestvu je še več drugih muzejskih zbirk panjev in čebelnjakov.
Pred čebelnjaki stoji prečudovito urejen medoviti vrt, pred stanovanjsko hišo pa je v lesenih satnih celicah prikazano življenje čebele. Najlepši čebelnjak, ki je preoblikovan v muzej je osmerokotne oblike s strešno lino.
V čebelnjaku je bilo možno čebelariti z 84 družinami, panji pa so narejeni po sistemu Naiser – sistem tople gradnje. Osmerokotni čebelnjak je še edini primerek postavljen v naravi in je zaščiten pri kulturni dediščini v Mariboru kot etnološki spomenik. V muzeju so na ogled različna točila za med, ročni kadilniki, stiskalnice za vosek, panji iz različnih obdobij, model za izdelovanje satnic, koši, razno literaturo o čebelarstvo in veliko drugih zanimivih pripomočkov.
Po prijetnem sprehodu po medovitem vrtu in muzejskem čebelnjaku smo se odpravili še k zadnji naši postojanki – apiturizmu čebelarja Šemen Štefana.
V tem čebelarstvu čebelarijo s 700 čebeljimi družinami v AŽ in DGB panjih.
Čebele prevažajo na različne paše po Sloveniji. Pridelujejo vse sorte medu. Poleg prodaje medu in ostalih čebeljih produktov nudijo tudi apiterapevtske storitve. V čebelnjaku namenjenem vdihavanju arom voska, medu in propolisa sta za obiskovalce pripravljena dva ležišča in dva udobna stola.
Prijeten prostor je prepojen z aerosolom, ki ima velik apiterapevtski učinek na ljudi in deluje pomirjajoče. Nad čebelnjakom je spalnica, v spodnjih prostorih pa še kuhinja, savna in večji prostor za druženje.
Iz balkona nad čebelnjakom je prelep razgled na ribnik, kjer obiskovalec lahko čolnari ali lovi ribe. Čebelar nam je hudomušno in na svoj način predstavil svojo dejavnost in kako je z njo uspel postati tako velik čebelar.
V obeh čebelarstvih smo lahko tudi poizkusili nekaj mednih dobrot. Okrepljeni in poživljeni od hlapov aerosola smo se nato z avtobusom odpravili proti domu.
Kristina Dolinar Paulič