Urniki in nadomeščanja |
Urnik malice |
Kontakt |
|
Vrbanska cesta 30 2000 Maribor |
Telefon: (02) 235 37 00 E-pošta: info@bts.si |
Letos smo se odločili, da bo na informativnem dnevu na predstavitvi naravovarstvenega tehnika sodeloval tudi čebelarski krožek. Naučili smo se kako čebelje produkte vključiti v kozmetiko in kako izbrati ustrezno embalažo. Iz glicerinske osnove, medu, voska, propolisove tinkture smo izdelali medeno in propolisovo milo.
Iz olivnega olja, voska, propolisove tinkture in medu pa še propolisovo mazilo.
Pripravili smo tudi nekaj obeskov iz voska. Vosek smo vlili v silikonske modelčke in vanje napeljali vrvico.
Tri dni pred informativnimi dnevi smo začeli pripravljati kremni med. Med naravno kristalizira, zato ga čebelar težje proda in mu posledično ostaja na policah. Obstaja pa način s katerim ta med spremenimo v okusen in kupcu bolj privlačen proizvod. S počasnim mešanjem medu večje kristalčke medu razbijemo na manjše in med dobi kremasto konsistenco.
Tej masi lahko dodamo različne dodatke. Najbolj znana je zlata mešanica, ko medu dodamo cvetni prah, propolis in matični mleček.
Ko so bili vsi izdelki pripravljeni, smo začeli izdelovati embalažo in etikete. Za mila smo izbrali bombažno blago, katerega smo izrezali v obliki rožice ter ga obrobili.
Etikete smo natisnili na karton, ga z okrasnim luknjačem preluknjali in z bombažno kvačkano vrvico privezali na embalažo iz blaga.
Na informativnem dnevu smo kremni med polnili v steklene kozarčke.
Kartonaste etikete smo z bombažno vrvico zavezali okoli navoja kozarčkov.
Da bi informativni dan minil čim slajše smo po navodilih Jamiea Oliverja pripravili zdrav posladek, izdelan večinoma iz lokalnih sestavin (medu, lešnikov, suhih fig, suhih sliv, ovsenih kosmičev, malin, hrušk, jogurta, cvetnega prahu…).
V učilnici smo v obliki delavnic prikazali izdelavo mil, embalaže, obeskov,
kremnega medu,
zdravega posladka ter stiskanje bučnega olja.
Bučno olje smo hladno iztisnili z domačo kuhinjsko stiskalnico iz šolskih bučnih semen.
Obiskovalcem so bili naši izdelki zelo všeč, kar je zagotovo vzpodbuda za nadaljnje delo.
Danijela in Mihael pa sta nam predstavila dva poskusa z vodo. Pri prvem poskusu smo lahko videli kako malo vode je na planetu Zemlja pitne. Če en liter vode predstavlja vso vodo na planetu je od tega pitna le ena kapljica vode. Res zaskrbljujoče.
Pri drugem poskusu pa sta nam predstavila filtriranje vode skozi različne plasti tal. Videli in slišali smo, da se voda najboljše prefiltrira, če gre skozi več plasti tal.
Žal ljudje s poseganjem v naravo močno vplivamo na čistost vode, zato je tudi naravno filtriranje vode vedno bolj ogroženo.
Za konec sta obiskovalce popeljala še po posestvu in predstavila kaj počno naravovarstveni tehniki v učilnici na prostem.
Hvala dijakom za pomoč pri delu.
Zapisala: Kristina Dolinar Paulič
Fotografije: Kristina Dolinar Paulič, Simon Gračner,
Patricija Kostanjšek