Urniki in nadomeščanja |
Urnik malice |
Kontakt |
|
Vrbanska cesta 30 2000 Maribor |
Telefon: (02) 235 37 00 E-pošta: info@bts.si |
V sredo, 26. 10. 2017 smo se dijaki 3.a in 4.a razreda smer naravovarstveni tehnik in prijatelji iz Aleksinca (Srbija) odpravili na strokovno ekskurzijo. Naša prva točka je bil Svet energije v centru GEN v Krškem. Pred ogledom centra energije smo se okrepčali, nato pa smo se razdelili v dve skupini. V prvi skupini smo bili naravovarstveniki iz 3.a, v drugi skupini pa naravovarstveniki iz 4.a in dijaki iz Aleksinca.
Dijaki 3.a smo si najprej ogledali eksperimentalnico, ki se nahaja v kletnih prostorih centra. V eksperimentalnici smo lahko na različnih interaktivnih eksponatih izvajali eksperimente, povezane z električno energijo, elektrotehniko in magnetizmom.
Najprej smo se spoznali s plazemsko kroglo. Ko smo se dotaknili krogle, so naše roke pritegnile "žarke" plazme. Večino snovi v vidnem vesolju sestavlja plazma. Plazma pa je plin, sestavljen iz nabitih delcev; prostih elektronov in ionov. Segrevanje ali električno polje pa lahko izbije elektrone iz atomov plina.
Eden od poskusov je bil Radioaktivni razpad. Kocke z modrimi in rdečimi pikami smo dali v košaro, nato pa vse raztresli ven. Kocke z rdečimi pikami smo zložili v predalček. To smo delali, dokler nam ni zmanjkalo kock. Ugotovili smo da se število kock v zabojčku zmanjšuje, zato ker kocke prikazujejo atome radioaktivnih elementov, kot sta uran in cezij, z metanjem kock pa smo posnemali krivuljo radioaktivnega razpada.
Nevidno magnetno polje je polje v katerem so magnetne igle. Ko na prozorno ploščo postavimo magnet, se magnetne igle poravnajo z magnetnim poljem.
Pri poizkusu Vetrnice, smo imeli model vetrnice na katerem smo preizkušali kakšen rotor vetrnice se bo najhitreje vrtel. Hitrost vrtenja rotorja je odvisna od hitrosti zraka, površine in kota krakov rotorja.
Za vse je bil zelo zanimiv poizkus na Van de Graaffovem generatorju. Predstavili so nam kar dva poizkusa, ki jih je možno izvesti na tem generatorju. Najprej smo z zanimanjem spremljali kako sta se Lara in Marija naelektrili do te mere, da so jima šli lasje pokonci. Lahko bi rekli nič nenavadnega glede nato, da generator doseže napetost okoli milijon voltov.
Pri drugem poizkusu pa smo lahko videli iskrenje, ki je bilo posledica razelektritve kovinske krogle.
Videli smo še mnoge druge eksperimente povezane z energijo, zvedeli pa smo tudi veliko zanimivosti o življenju in delu Nikole Tesle (1856-1943); izumitelju elektrike.
Še posebej zanimiv pa je bil zadnji poizkus, ki smo ga spremljali na Teslinem transformatorju. Teslin transformator je namreč naprava za ustvarjanje umetne strele. Z navdušenjem smo spremljali kako so se ustvarjale strele, istočasno pa so žarnici zasvetili.
Nato smo pot nadaljevali v pritličju, kjer so na interaktiven način predstavljene možnosti pridobivanja energije. Na praktičen način smo videli kako delujejo sončna, vodna in vetrna elektrarna.
Preizkusili smo se lahko v igri pri kateri smo lahko upravljati z različnimi tipi elektrarn. Cilj naloge je, da proizvodnja elektrike čim bolj sledi porabi elektrike, pri tem pa v ozračje spustimo čim manj emisij in da nimamo izgube.
Predstavili so nam, koliko energije porabimo v Sloveniji ter drugod po svetu, ter tudi koliko emisij spustimo v zrak.
Vodiča sta nam predstavila različna radioaktivna sevanja, ki nastajajo v naravi.
Preizkusili pa smo se lahko tudi v zagonu in upravljanju jedrske elektrarne.
Našo pot pa smo nadaljevali proti gradu Podsreda, ki se nahaja v Kozjanskem parku, ki je eden od treh slovenskih regijskih parkov.
Z vodičko smo si ogledali grajsko kuhinjo,
glažutarske izdelke,
razstavo slovenskega umetnika Franceta Slane,
se seznanili z zgodovino svete Eme,
spoznali Kozjansko s pomočjo filma,… Biolog iz Kozjanskega parka pa nam je povedal tudi nekaj o netopirjih. Dva, ki sta spala v temi na podstrešju, smo lahko tudi videli, vendar smo morali biti čisto tiho, da ju ne bi zbudili.
Po ogledu gradu smo se še napotili proti samostanu Olimje, kjer smo imeli čas za ogled zeliščnega vrta in samostana.
Najbolj sladkosnedi pa smo obiskali tamkajšnjo čokoladnico in se posladkali z njihovo slastno čokolado.
Na izletu smo se imeli zelo lepo in tudi naučili smo se veliko novih stvari.
Zapisala: Patricija Kostanjšek, 3.a
Fotografije: Patricija Kostanjšek in Simon Gračner